Projekt LIFE+ Podkowiec Towers prowadzi pięciu partnerów z czterech krajów, dlatego zespół regularnie spotyka się internetowo, a raz do roku widzimy się na żywo.

Pierwsze spotkanie odbyło się w gościnnej Bacówce Biały Jeleń, 16 i 17 listopada. Wszyscy partnerzy przedstawili postępy swojej części projektu, omówiliśmy różne kwestie merytoryczne i organizacyjne, szczególnie trudności w obliczu wzrostu cen.  

W kolejnych dniach przeprowadziliśmy także warsztaty, podczas których planowaliśmy dalsze wspólne działania w ochronie nietoperzy oraz wymienialiśmy doświadczenia. W ranach wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili kilka obiektów, w których mogli na żywo zapoznać się z rozwiązaniami wielu problemów stających na drodze nietoperzy, takich jak nadmierne oświetlenie stanowiska światłem słonecznym oraz sztucznym, nieoptymalne warunki mikroklimatyczne, przerwane trasy przelotów na żerowiska, czy zagrożenie utratą obiektu będącego schronieniem kolonii rozrodczej. Warsztaty były też okazją do przedstawienia programu LIFE w 30-lecie istnienia tego mechanizmu finansowego Unii Europejskiej.

Podczas wizyt terenowych oraz na specjalnie zorganizowanych spotkaniach, zapoznawaliśmy się także z działaniami promującymi nietoperze i ich ochronę realizowanymi przez lokalnych przedsiębiorców i aktywistów. Przygotowali oni prezentacje, a uczestnicy warsztatów mogli także przetestować na własnej skórze, na czym zajęcia polegają. A prezentowana na warsztatach kreatywność w dostosowaniu tematyki nietoperzowej do profilu własnej działalności były naprawdę imponujące.

Warsztaty są początkiem procesu, w ramach którego będziemy rozwijać naszą współpracę w nowych przedsięwzięciach oraz w usystematyzowany sposób dzielić się doświadczeniami z każdym, kto chce chronić nietoperze.

Podobne artykuły