Podczas prac trenowych dokonaliśmy niecodziennego odkrycia – nocnego schronienia podkowców w dziupli ogromnego buka! Podkowiec jako nietoperz świetnie latający, nie potrafiący jednak przeciskać się przez szczeliny i niewielkie otwory – na ogół z tego typu kryjówek nie korzysta. W tym wypadku kluczowe okazały się wymiary dziupli, do której wlot nie przysparzał zwierzętom żadnych problemów. Podkowce korzystały z niego jedynie w nocy, wewnątrz obserwowaliśmy naraz do 3 osobników, które spędzały tam nawet po kilkanaście minut. Przykład tego drzewa pokazuje jak bardzo istotne są dla podkowców małych rozrzucone po terenie schronienia nocne, które stanowią prawdopodobnie miejsca odpoczynku, a być może również godów. To właśnie niedobór takich schronień mają uzupełniać stawiane przez nas leśne chatki dla nietoperzy. Nasza obserwacja uzupełnia również wiedzę o roli dziuplastych drzew w ochronie nietoperzy.
Podobne artykuły

Skrzydlaci sąsiedzi w zamku Čechy pod Kosířem
Zamek Čechy pod Kosířem od dawna angażuje się w ochronę letniej kolonii podkowca małego, który wykorzystuje nagrzany słońcem strych zamku jako letnią kryjówkę. Każdego roku,…

Pierwszy konkurs Bat Grants rozstrzygnięty
Mamy przyjemność ogłosić rozstrzygnięcie 1. konkursu w ramach Bat Grants, mechanizmu dofinansowania ochrony nietoperzy w ramach Projektu LIFE+ Podkowiec Towers. Na pierwszy konkurs polskie organizacje…

Szkolimy edukatorów-animatorów Krainy Podkowca
Dnia 26 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie inauguracyjne szkolenia edukatorów-animatorów Krainy Podkowca. Szkolenie ma na celu przygotowanie osób, które będą prowadzić akcje promocyjne, edukacyjne…

Spotkanie w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych
W dniu 09.04.2024r. nasz Zespół spotkał się w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. Spotkanie zainicjował pan Bogdan Jaroszewicz – Zastępca Dyrektora Generalnego ds….

Chaty już (prawie) do wzięcia
Zasadniczą częścią projektu LIFE+ PODKOWIEC TOWERS jest wybudowanie w lesie sztucznych schronień dla nietoperzy z gatunków żerujących wśród drzew, którym coraz trudniej znaleźć jest bezpieczne…

Jak się masz, Podkowcu?
Nietoperze objęte projektem należą do najbardziej zagrożonych w Polsce, jak i w skali całej Europy. Ich przetrwanie zależy od trwałości kryjówek zimowych, gdzie hibernując przeczekują…