Beskid Śląski skrywa wiele tajemnic. Dosłownie! W najdłuższych beskidzkich jaskiniach nietoperze znalazły spokojne miejsca na zimową hibernację, a co roku odkrywane są tam nowe ich stanowiska. Na poddaszach tutejszych budynków można spotkać kolonie rozrodcze podkowca małego i nocka dużego. Ale to dopiero początek… Aby uchylić sobie i innym więcej niż rąbka tajemnicy podjęliśmy współpracę z Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle i z Misją Robot w Cieszynie. Celem współpracy jest popularyzacja wiedzy o podkowcu małym, innych gatunkach nietoperzy oraz o metodach ich ochrony. 24 i 25 marca 2022 r. odbyły się pierwsze, wspólnie organizowane spotkania. Wzięli w nich udział przewodnicy PTTK z Wisły i Cieszyna oraz dzieci z tamtejszych szkół. Zajęcia poprowadził Piotr Firlej, który zachęcił uczestników do wzięcia czynnego udziału w przygodzie z LIFE+ Podkowiec Towers i Krainą Podkowca.
Podobne artykuły
MCEE w Ciężkowicach – nowa atrakcja na mapie Krainy Podkowca
Dnia 30 marca 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej, ciekawej atrakcji na mapie Krainy Podkowca: Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach. Jest to nowoczesny…
Ukończono platformy na zamku Čechy pod Kosířem
W ramach projektu LIFE+ Podkowiec Towers w 2023 r. na poddaszu zamku Čechy pod Kosířem zainstalowano platformy dla nietoperzy, które chronią zabytkowe belki i podłogę…
Pierwsi Przewodnicy Krainy Podkowca – nasi edukatorzy-animatorzy zakończyli szkolenie!
W ramach działań promocyjnych projektu LIFE+ Podkowiec Towers od listopada 2022 r. do września 2023 r. pierwsza grupa naszych kursantów, szkoliła się w zakresie wiedzy…
Gdzie powstaną osiedla dla podkowców?
W projekcie LIFE+ Podkowiec Towers przewidziana jest budowa nowej infrastruktury dla nietoperzy. Wynika to z tego, ze istniejące obiekty, w których chronią się kolonie rozrodcze…
Szkolimy pracowników Parków
Pierwszym przejawem naszego świeżo zawiązanego porozumienia z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego była wspólna organizacja szkolenia z ochrony nietoperzy dla pracowników małopolskich parków krajobrazowych. Spotkanie…
Wizyta monitorująca
Dobrą tradycją Programu LIFE jest wsparcie wykonawców w postaci przydzielonych na czas trwania projektu niezależnych ekspertów, zwanych Monitorami. Dzięki stałej współpracy, Monitorzy dobrze znają powierzone…