W ramach działań promocyjnych projektu LIFE+ Podkowiec Towers od listopada 2022 r. do września 2023 r. pierwsza grupa naszych kursantów, szkoliła się w zakresie wiedzy o nietoperzach i ich ochronie oraz wykorzystaniu nowoczesnych metod edukacji i animacji w jej przekazywaniu. Kim są przewodnicy Krainy Podkowca? Pomysł narodził się podczas wcześniejszych szkoleń, które prowadziliśmy dla zainteresowanych przyrodą przewodników turystycznych i edukatorów w ciągu kilku lat trwania projektów LIFE Podkowiec+ i LIFE+ Podkowiec Towers. Widzieliśmy zapał, potencjał i doskonałe efekty. To sprawiło, że zaplanowaliśmy cykl szkoleń, przygotowujących do prowadzenia zajęć terenowych i wycieczek krajoznawczych, których uczestnicy w sposób atrakcyjny, ale również bezpieczny i odpowiedzialny, będą mogli zapoznawać się z zagadnieniami biologii i ochrony nietoperzy w południowej Polsce. Każdy edukator-animator będzie prowadził autorskie projekty, warsztaty i akcje informacyjne. Jest również merytorycznie przygotowany, aby zauważać i reagować na obserwowane w terenie zagrożenia stanowisk nietoperzy.

Uczestnicy kursu podczas szkolenia dotarli do wielu ciekawych miejsc, ucząc się i wymieniając doświadczeniem z osobami zaangażowanymi w ochronę nietoperzy. Od Pogórza Ciężkowickiego, przez Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Beskid Niski, Beskid Śląski, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, aż po Sudeckie pasma górskie w cykl szkoleń byli zaangażowani chiropterolodzy, leśnicy, przewodnicy górscy, instruktorzy. Ich wskazówki, rady i wiedza były dobrą szkołą, ale także polem do wymiany doświadczeń i zdobywania nowych umiejętności.

Kandydaci na edukatorów-animatorów tworzyli własne oferty, gry i konkursy, ćwiczyli wystąpienia i prezentacje, przygotowywali opisy atrakcji na Szlaku Podkowca. Nie sposób nie wymienić podkowcowych pamiątek: koszulek, jedwabnych szali czy ciasteczek-nietoperzy.

Bez wątpienia szkolenie zakończyło się powodzeniem! Pozwoliło stworzyć, a właściwie zaangażować grupę osób pracujących z pasją i energią, a te dwie cechy w połączeniu z wiedzą merytoryczną to idealny wstęp do pozytywnej edukacji i skutecznej ochrony podkowca małego.

Edukatorami-animatorami Krainy Podkowca zostali:
1. Agnieszka Bazylów (Projekt Elfryda),
2. Magdalena Białas (Juralka na szlaku),
3. Barbara Jagiencarz-Starzec (BaśkoPODRÓŻ),
4. Aleksander Kamiński (Przewodnik po Jurze i OPN), (HuraJura),
5. Agata Kuś (Beskid Podkowca), (Zioła, sztuka i o nietoperzach nauka),
6. Magdalena Kuś (Beskid Podkowca),
7. Joanna Smogulecka-Mokrzycka (JurajskaJa-ani kroku w tył),
8. Teresa Sieradzka (Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”),
9. Beata Trześniewska (BataLata),
10. Joanna Urbaniak-Dudka (Beskid Podkowca).

Prowadzącym szkolenie był edukator i animator, przewodnik beskidzki, pełen energii i pomysłów Piotr Firlej, asystent do spraw promocji projektu LIFE+ Podkowiec Towers.
Planujemy kontynuację szkoleń i powiększenie grona przewodników Krainy Podkowca. Jeśli jesteście zainteresowani zapraszamy do kontaktu: krainapodkowca@gmail.com.
Tutaj dowiecie się jeszcze więcej: https://www.facebook.com/KrainaPodkowca

Podobne artykuły