W dniu 14 września projekt LIFE+ Podkowiec Towers zagościł w Polanicy-Zdroju. Wspólnie z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych zorganizowaliśmy dwudniowe spotkanie organizacyjne dotyczące jego realizacji. Gospodarzem spotkania było Nadleśnictwo Zdroje, na terenie którego zostały wybudowane pierwsze chatki dla nietoperzy i to one były celem naszego spotkania w trakcie jego części terenowej.

Podczas części stacjonarnej Pani Agata Lichocka z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych opowiedziała o ochronie nietoperzy na gruntach Lasów Państwowych. Liczba projektów, ich zasięg i efektywność ochrony naprawdę robiły wrażenie! Następnie Burmistrz Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin opowiedział o czynnej ochronie nietoperzy na terenie miasta. Opowiedział o naszych wspólnych inicjatywach, chociażby o I Dolnośląskiej Nocy Nietoperzy. Kolejne prezentacje to przedstawione przez koordynatora projektu Rafała Szkudlarka założenia, metody i działania w projekcie. Jednak najważniejszą częścią spotkania było szczegółowe przedstawienie założeń projektu LIFE+ Podkowiec Towers. Nasze działania to międzynarodowa współpraca – stąd wystąpienie Reni Paszkiewicz, która opowiedziała o zadaniach nad którymi pracują nasi czescy, słowaccy
i rumuńscy partnerzy. Całe spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, zarówno dzięki dobrej energii uczestników, ale także niestrudzonemu Piotrkowi Firlejowi, który pozytywnie aktywizował uczestników. Przedstawił on autorską receptę na rozbudzenie w ludziach pasji i chęci działania, mówiąc w skrócie: dla nietoperzy. Dobrym przykładem są edukatorzy-animatorzy Krainy Podkowca, których pierwsza grupa właśnie ukończyła szkolenie prowadzone przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w ramach projektu LIFE+ Podkowiec Towers.

Drugi dzień spotkania to część mocno praktyczna: procedury, przetargi, wzory, wnioski, formularze. Wspólnymi siłami, prowadzący i uczestnicy rozwiązywali niełatwe, ale jakże ważne problemy projektu LIFE+ Podkowiec Towers.

Podkowiec to gatunek tarczowy lub jak mówią niektórzy: parasolowy, czyli taki, którego ochrona sprzyja ochronie i przetrwaniu innych gatunków. Wiadomo, że gdy pada deszcz to parasol zbliża ludzi. Co prawda pogoda nam dopisała, a ten nasz nietoperzowy parasol mocno podczas tych dwudniowych obrad zbliżył nas z lokalnymi samorządowcami i leśnikami z wszystkich 11 Nadleśnictw biorących udział w projekcie.

Podobne artykuły